Kitap: Sessiz Ev

orhan pamuk

Nobel ödüllü yazarımız Orhan Pamuk'un 20'li yaşlarının sonlarında yazdığı 2. romanı Sessiz Ev, benim de Masumiyet Müzesi'nden sonra okuduğum 2. Orhan Pamuk romanıydı. Şu an bulunduğum yaşlarda birinin böyle bir kitap yazması gerçekten insana kendini sorgulatıyor...

Anne ve babaları küçükken ölmüş, teyzelerinin yanında büyümüş üç kardeş Faruk, Nilgün ve Metin'in Darıca'ya, babaannelerine yaptıkları 1 haftalık yaz tatilinde geçiyor bütün roman. Sağ-sol çatışmalarının başladığı dönemde geçen romanda her bölümü babaanne Fatma, babaannenin hizmetçisi Recep, Faruk, Metin ve Recep'in yeğeni Hasan'ın ağzından okuyoruz.

Ne desem, nasıl yorumlasam bilmiyorum, çok ama çok güzel bir romandı. Orhan Pamuk her bölümde kişilerin bilinç akışlarını, o anki diyaloglar arasında o kadar güzel yazmış ki; bölüm boyunca nokta bile kullanmadan, bir cümle olarak yazdığı ve beyninin içindeki düşüncelerde kaybolduğumuz Fatma'nın mezarlık sahnesindeki her bir satırı hayranlıkla okudum. Dedeleri Selahattin'in inançsızlığını, hayatını adadığı ansiklopedisini, günahlarına ortak olmamak için yıllarca ona kulak tıkamış Fatma'nın zihninde keşfederken; komünist, naif, üniversiteli Nilgün'ü de yeni yetme ülkücü Hasan'ın kelimelerinde okuyoruz. O bir hafta tekdüze ilerlerken, her karakterin iç hesaplaşmalarını, anılarını, düşüncelerini okurken o beklenmedik son çok farklı bir yerden vuruyor. Tam da hayat gibi.

Henüz Orhan Pamuk okumayanlar için Sessiz Ev harika bir başlangıç bence. Hafif gibi gözüken ama aslında ağır bir kitap. O bir hafta gibi, yaz günlerine daha çok yakışacağını düşünüyorum.

"Kelimelerin insanı heyecanlandırdığı zamanlar da vardır, bilirim. Merhaba der biri, seni dinler, hayatını, sonra kendi hayatını anlatır, ben dinlerim ve böylece birbirimizin gözünden birbirimizin hayatlarını görürüz."
"Hayata, o bir seferlik araba yolculuğuna bitince yeniden başlayamazsın ama elinde bir kitap varsa, ne kadar karışık ve anlaşılmaz olursa olsun, o kitap bittiği zaman anlaşılmaz olan şeyi ve hayatı yeniden anlayabilmek için istersen başa dönüp biten kitabı yeniden okuyabilirsin, değil mi Fatma?"
🌸Beni instagramdan takip etmek için: @fulinblog

Sevgiler ♥

11 yorum:

 1. Ben sanırım üniversiteye başladığım sene okumuştum; ya da o civarlar. Ve hala da en sevdiğim kitaplardandır. Orhan Pamuk'un da en sevdiğim kitaplarından haliyle. Teşekkürler hatırlattığın için, çok sevgiler!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizin de favorilerinizden olmasına sevindim Başak Hanım'cım, benim de iyi ki okumuşum dediğim kitaplardan oldu ♥

   Sil
 2. hala okuyamadığım tek yazar :-)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu kitap güzel bir başlangıç olabilir o zaman :)

   Sil
 3. Okunacak kitaplarım arasında. İnşallah okuyacağım. Teşekkürler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mutlaka öneririm! Okuduğunuz için ben teşekkür ederim ♥

   Sil
 4. Okumadığım ama merak ettiğim bir roman sizde yorumunu okuyunca okunacaklar listesinde üst sıralara çeksem diye düşündüm....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence kesinlikle çekmelisiniz :) Bir çırpıda okunuverecek, durağan ama bir o kadar da vurucu bir kitap.

   Sil
 5. Orhan Pamuk'la ilgili ön yargından kurtulursam mutlaka okuyacağım bir eser. Çok güzel yorumlamışsınız, ilgimi çekme sebebinin sizin yorumunuz olduğunu düşünüyorum ✨

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumların için çok teşekkür ederim öncelikle ♥ Orhan Pamuk'u önyargıları bir kenara bırakıp mutlaka okumanı öneririm, edebiyatımız için çok değerli bir yazar, kitaplarını okurken bunu çok net hissedebiliyorsun. Ama özellikle Sessiz Ev Orhan Pamuk'a başlangıç için en uygun kitap :)

   Sil