Kitap: Tepedeki Ev

shirley jackson

Tepedeki Ev kitabından esinlenen dizi The Haunting of Hill House'u (yazısı için TIKTIK) çok beğenerek bitirdiğim ve hakkındaki güzel yorumlar için kitaptan beklentim büyüktü ama hakkındaki yorumlarım gel-gitli. Yer yer gerilimi hissettirse de hemen ardından hiçbir şey olmamış gibi devam etti ve pek bir şey anlamadan bitiverdi. Bu açıdan beni pek tatmin etmese de yine de bitirdikten sonra şöyle bir üzerinde düşündüğümde kötü kitap da diyemiyorum. Zaten seveni kadar sevmeyeni de çok.

Kitap beklediğimin aksine sıradan perili ev hikayelerinden ziyade karakterlerin zihinleriyle ve iç çelişkileri, iç hesaplaşmalarıyla ilgileniyor. Eleanor'un zihni ilgi çekici ve yer yer biraz ürperticiydi kabul ediyorum. Ev mi daha ürpertici yoksa insanın zihni mi, kitabın asıl vurguladığı bu sanırım. Ayrıca dizide evde yaşamaya başlayan karakterlerin hepsi kardeşken, kitapta hepsi birbiriyle yeni tanışan yabancılar.

Kitapta sevdiğim cümleleri ve kitabı satın alabileceğiniz linkleri aşağı bırakıyorum, okuyup okumamak size kalmış ama dizisini mutlaka izleyin! Ayrıca İki Şehrin Hikayesi'nden sonra bence en güzel giriş paragrafına sahip olan kitap olabilir.

Hiçbir canlı organizma, mutlak gerçeklik koşulları altında akıl sağlığını koruyarak yaşamayı sürdüremez...

Son zamanlarda, hızla geçen bu yıllarda, öylece geçip giden yaz gününe ne olduğunu merak eder olmuştu; nasıl da fütursuzca harcayabilmişti o günleri? Aptallık ettim, diyordu kendine her yazın başında; hem de çok, ama büyüdüm ve kıymet biliyorum artık. Aklını başına topladığında aslında hiçbir şeyin gerçekten çarçur edilemeyeceğini  düşünüyordu, çocukluğun bile, ama sonra her sene, bir yaz sabahı şehir sokaklarında yürürken ılık bir rüzgar esiveriyordu ve o zaman aklına şu küçücük, soğuk cümle düşüyordu: Yine çarçur ettim zamanı.

Belki de ona, bana sadece benim bileceğim bir şey söyle demek gelmişti içinden. Veya bana seni hatırlatacak ne vereceksin? Veya hatta, en önemsiz şeyler bile bana ait olmadı hayatta, bu konuda yardımcı olabilir misin?

Sevgililer kavuştu mu yolculuklar sonlanır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder