Kitap: Tepedeki Ev

shirley jackson

Shirley Jackson'ın yazdığı Tepedeki Ev kitabından esinlenen diziyi (The Haunting of Hill House - yazısını okumak için TIKTIK) çok beğenerek bitirdiğim ve hakkındaki güzel yorumlar için kitaptan beklentim büyüktü ama hakkındaki yorumlarım gel-gitli. Yer yer gerilimi hissettirse de hemen ardından hiçbir şey olmamış gibi devam etti ve anlamadan bitiverdi. Bu açıdan beni pek tatmin etmese de yine de bitirdikten sonra şöyle bir üzerinde düşündüğümde kötü kitap da diyemiyorum. Zaten seveni kadar sevmeyeni de çok.

Kitap sıradan perili ev hikayelerinden ziyade karakterlerin zihinleriyle ve iç çelişkileri, iç hesaplaşmalarıyla ilgileniyor. Eleanor'un zihni ilgi çekici ve yer yer biraz ürperticiydi kabul ediyorum. Ev mi daha ürpertici yoksa insanın zihni mi, kitabın asıl vurguladığı bu sanırım. Ayrıca dizide evde yaşamaya başlayan karakterlerin hepsi kardeşken, kitapta hepsi birbiriyle yeni tanışan yabancılar.

Kitapta sevdiğim cümleleri aşağı bırakıyorum, okuyup okumamak size kalmış ama dizisini mutlaka izleyin! 👻

"Hiçbir canlı organizma, mutlak gerçeklik koşulları altında akıl sağlığını koruyarak yaşamayı sürdüremez..."

"Son zamanlarda, hızla geçen bu yıllarda, öylece geçip giden yaz gününe ne olduğunu merak eder olmuştu; nasıl da fütursuzca harcayabilmişti o günleri? Aptallık ettim, diyordu kendine her yazın başında; hem de çok, ama büyüdüm ve kıymet biliyorum artık. Aklını başına topladığında aslında hiçbir şeyin gerçekten çarçur edilemeyeceğini  düşünüyordu, çocukluğun bile, ama sonra her sene, bir yaz sabahı şehir sokaklarında yürürken ılık bir rüzgar esiveriyordu ve o zaman aklına şu küçücük, soğuk cümle düşüyordu: Yine çarçur ettim zamanı."

"Belki de ona, bana sadece benim bileceğim bir şey söyle demek gelmişti içinden. Veya bana seni hatırlatacak ne vereceksin? Veya hatta, en önemsiz şeyler bile bana ait olmadı hayatta, bu konuda yardımcı olabilir misin?"

"Sevgililer kavuştu mu yolculuklar sonlanır."

🌸Beni instagramdan takip etmek için: @fulinblog

Sevgiler ♥

4 yorum:

 1. Bu tarz kitapları çok okumuyorum ama dizisini merak ettim. Müsait bir zamanımda bakayım. ☺️

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitaba da kötü diyemiyorum aslında ama evet diziyi daha çok tavsiye ederim :)

   Sil
 2. Kafes'ten sonra gerilim türüne azıcık ara vermek istedim; zaten okuduğum bir tür olmayınca fazla geldi :))) Kitabı değil de, diziyi merak ettim ben de. Teşekkürler öneri için Fulya'cım!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Başak Hanım'cım gerilim türü benim de çok tercihim değil ama özellikle Kafes'ten sonra bu tarz kitaplar daha çok ilgimi çekmeye başladı. Yine de arka arkaya bu tarz okumaktansa araya serpiştirmek daha iyi oluyor, yoksa bana da fazla geliyor :)) Dizi çok daha güzel ama bence! Çok öpüyorum ♥

   Sil

Instagram

Blogdaki tüm yazılar Fulya Yıldız tarafından yazılmış olup atıf yapılmadan paylaşılamaz.