Kitap: Kafes

josh malerman

Rusya Raporu adı verilen vakalarda insanlar bir şey görüp akıllarını kaçırmakta, kendilerini ve çevresindekileri vahşice katletmektedirler. Vakalar kısa zamanda yayılmaya başladığında, henüz yeni hamile olduğunu öğrenen Malorie, kızkardeşi Shannon ile birlikte kaldıkları evin pencerelerini battaniyelerle örterek ve mümkün olduğunca dışarı çıkmayarak önlem almaya çalışırlar. Kitapta 4 sene sonra 2 çocuğuyla birlikte göz bağlarıyla yaşayan Malorie'nin kaçış yolculuğunu ve olayların başlangıcından bugüne kadar geçen sürede yaşadıklarını okuyoruz.

Kafes'in son sayfasını okuyup kapattığımda harika bir kitap bitirmenin verdiği o buruk ve heyecanlı duyguları yaşadım. Josh Malerman'ın kalemine, dilinin akıcılığına ve duyguları okuyucuya aktarma yeteneğine hayran kaldım. Kitabı son sayfasına kadar soluk soluğa okudum, olayları Malorie ile birlikte yaşadım ve bazı sahnelerde nefesimi tuttum. Son zamanlarda okuduğum en güzel kitaplardan biriydi ve ilk defa okuduğum satırlar bir gerilim filmi izliyormuşçasına beni bu kadar germeyi başardı!

Kitabın benim aldığım baskısında, Malorie'nin hikayesi bittikten sonra kısa bir Bobby Kapıyı Çalıyor öyküsü var. Bu öykü ana hikaye ile eş zamanlı geçen, başka bir evdeki insanları anlatıyor. Ben daha ana hikayenin etkisinden çıkamamışken beklentisiz bir şekilde bu öyküyü de okudum ve kısacık bir hikaye olmasına rağmen aşırı etkileyiciydi! Kitabı alırsanız mutlaka bu baskısını alın.

Kitap zihnimde öyle güzel sahneler bıraktı ki Bird Box adındaki kitaptan uyarlanan Netflix filmini izlemeye çekiniyorum (Sandra Bullock'u Malorie rolüne hiç oturtamadım) ama muhtemelen dayanamam izlerim, burada da paylaşırım :)

"Yeni dünyada, gözlerinizi açmaya karar verdiğiniz anla gözlerinizi gerçekten açtığınız an arasındaki geçen süre son derece korku vericidir."

"Bazı insanlar gelecek en küçük haberi beklerken bazıları kendi haberlerini yazar."

🌸Beni instagramdan takip etmek için: @fulinblog

Sevgiler ♥

4 yorum:

 1. Ya okurken bile tüylerim diken diken oldu! Netflix reklamlarında filmin tanıtımını görüp inanılmaz etkilenmiştim, kitabını okursam ne olur hiç bilemiyorum ama bu akşam çıkışta alıp tatilde okumak istiyorum! Teşekkürler öneri için Fulya'cım, iyi bayramlar!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Başak Hanım'cım kitabı şiddetle öneririm! Ben de filmin fragmanını izledim ama kesinlikle kitaptan iyi olduğunu sanmıyorum. Kitap beni o kadar içine aldı ki hayalimdeki karakterlerin yerini tutamaz diyerek izlemeyi reddediyorum şimdilik ama merak edip kesin izlerim :)) Umarım okursanız benim kadar çok seversiniz ♥

   Sil
 2. Bahsettiğiniz gibi Netflix'te Sandra Bullock'un baş rol oynadığı Bird Box isimli filmi bende çok beğenerek izlemiştim. Filmlerin uyarlandığı kitaplar genelde daha güzel oluyor. Ellerinize sağlık. İzlemeye aldım sizi. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Filmle ilgili güzel yorumlar var ama kitap o kadar şahaneydi ki olaylar hayal gücümdeki gibi kalsın istediğimden filmini izlemedim. Filmi beğendiyseniz kitaba bayılacağınızı çok rahat söyleyebilirim :) Okuduğunuz için ben teşekkür ederim, sevgiler ♥

   Sil