Kitap: Ayrılık Vakti


Travma, keder ve hüznün filler üzerindeki etkisini araştıran bilim insanı Alice, kızı Jenna 3 yaşındayken trajik bir şekilde kaybolmuştur. Herkes onun öldüğünü düşünse de 13 yaşındaki Jenna elinde kalan birkaç anı ve annesinin filler hakkındaki notlarını yazdığı bir günlük ile Alice'in izini sürme peşindedir. Kayıpları bulmasıyla ünlü olan medyum Serenity ve 10 sene önce Alice'in kaybolma davasını araştıran dedektif Virgil ile birlikte annesinin izini süren Jenna aradığı cevapları bulabilecek midir?

Jodi Picoult Anlaşma romanıyla tanıdığım ve romanlarının konularını, anlatım dilini beğendiğim bir yazar. Kitap yorumlarında filler hakkında güzel bilgilerin olduğunu okuyunca fil aşığı biri olarak kitabı hemen sipariş ettim.

Fillerin annelikleri, travma sonrası yaşadıkları stres, yavrusunu kaybeden filler ve annesini kaybeden yavruların yaşadıkları kederin davranışları üzerindeki etkisi ve insanların kederle başa çıkmalarıyla benzer yanları, hüznün filler üzerindeki etkileri, kayıplarının ardından yas tutmaları,  hafızaları ve asla unutmadıkları şeyler... Kitapta filler hakkında verilen bilgiler muhteşemdi ve bunlar çok başarılı bir şekilde hikayeye yedirilmişti. Yazar kitabın sonundaki teşekkür yazısında tüm bu fil hikayelerinin gerçek hikayelere dayandığını, Afrika'da senede 38.000 filin kaçak yollarla avlandığını, araştırdığı kaynakları ve bağış yapılabilecek yerleri paylaşmış. Kitabın yazılma amaçlarından birinin de bu konulara dikkat çekmek oluşu ile Jodi Picoult bir kere daha kalbimi kazandı 🐘💘

Kitabın sonu benim için beklenmedik ve ters köşe oldu, o noktadan sonra son sayfaya kadar elimden bırakamadım zaten. Bende hüzünlü bir tat bırakan fillerle dolu bu kitabı çok sevdim, tavsiye ederim.

Sevgi, gösterişli hareketler eşliğinde tumturaklı sözlerle bezeli yalan vaatler değil de, basit bir affetme olabilir miydi?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder