Kitap: Ayrılık Vakti


Travma, keder ve hüznün filler üzerindeki etkisini araştıran bilim insanı Alice, kızı Jenna 3 yaşındayken trajik bir şekilde kaybolmuştur. Herkes onun öldüğünü düşünse de 13 yaşındaki Jenna elinde kalan birkaç anı ve annesinin filler hakkındaki notlarını yazdığı bir günlük ile Alice'in izini sürme peşindedir. Kayıpları bulmasıyla ünlü olan medyum Serenity ve 10 sene önce Alice'in kaybolma davasını araştıran dedektif Virgil ile birlikte annesinin izini süren Jenna aradığı cevapları bulabilecek midir?

Jodi Picoult Anlaşma romanıyla tanıdığım ve romanlarının konularını, anlatım dilini beğendiğim bir yazar. Kitap yorumlarında filler hakkında güzel bilgilerin olduğunu okuyunca fil aşığı biri olarak kitabı hemen sipariş ettim.

Fillerin annelikleri, travma sonrası yaşadıkları stres, yavrusunu kaybeden filler ve annesini kaybeden yavruların yaşadıkları kederin davranışları üzerindeki etkisi ve insanların kederle başa çıkmalarıyla benzer yanları, hüznün filler üzerindeki etkileri, kayıplarının ardından yas tutmaları,  hafızaları ve asla unutmadıkları şeyler... Kitapta filler hakkında verilen bilgiler muhteşemdi ve bunlar çok başarılı bir şekilde hikayeye yedirilmişti. Yazar kitabın sonundaki teşekkür yazısında tüm bu fil hikayelerinin gerçek hikayelere dayandığını, Afrika'da senede 38.000 filin kaçak yollarla avlandığını, araştırdığı kaynakları ve bağış yapılabilecek yerleri paylaşmış. Kitabın yazılma amaçlarından birinin de bu konulara dikkat çekmek oluşu ile Jodi Picoult bir kere daha kalbimi kazandı 🐘💘

Kitabın sonu benim için beklenmedik ve ters köşe oldu, o noktadan sonra son sayfaya kadar elimden bırakamadım zaten. Bende hüzünlü bir tat bırakan fillerle dolu bu kitabı çok sevdim, tavsiye ederim.

"Sevgi, gösterişli hareketler eşliğinde tumturaklı sözlerle bezeli yalan vaatler değil de, basit bir affetme olabilir miydi?"

🌸Beni instagramdan takip etmek için: @fulinblog

Sevgiler ♥


4 yorum:

 1. Ve yine Fulya'da okuyup çok merak ettiğim için çıkışta koşa koşa gidip alacağım bir kitap :) Sonuyla ilgili bir tahminim var; ama, kendi heyecanımı kaçırmamak için yazmıyorum :) Çok teşekkürler, çok sevgiler!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Başak Hanım'cım okuyup beğendiğim kitapları sizin de sevmeniz aşırı mutlu ediyor benii ♥ Fillere zaafım olduğu için fillerle ilgili kısımları zaten çok beğendim ama kitaptaki asıl hikaye de bittiğinde hüzünlü hoş bir tat bıraktı bende, ben çok sevdim ve tavsiye ederim, umarım siz de benim kadar seversiniz! Sonu beni çok şaşırttı ve tahmininizi çok merak ettim, okursanız yorumlarınızı soracağım mutlaka :)) Çok sevgiler ♥

   Sil
 2. Fillerle ilgili değişik kitap. Not aldım. Teşekkürler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hem fillerle ilgili kısımlar, hem de ana hikaye çok güzeldi, tavsiye ederim :) Okuduğunuz için ben teşekkür ederim ♥

   Sil

Instagram

Blogdaki tüm yazılar Fulya Yıldız tarafından yazılmış olup atıf yapılmadan paylaşılamaz.