Kitap: Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı İKİGAİ


İkigai. Japonca’da İKİ “hayat” GAİ ise “amaç, gaye” anlamına geliyormuş. Hayatın amacı; benim sevdiğim tanımıyla da “sabahları sizi yataktan coşkuyla çıkaran sebep”.
İkigai kitabının yazarları (iki İspanyol), Japonya’da 100 yaşını geçen uzun yaşamlarıyla bilinen insanların yaşadığı Okinawa Adası’nda bu insanlarla tanışma ve yaşam tarzlarını gözlemleme şansına sahip oluyorlar. Kitapta da bize bu deneyimlerini aktarıyorlar. Benim dikkatimi çeken noktaları paylaşmak istiyorum:
 1. Ada sakinlerinin beslenme rutinlerinde çoğunlukla sebze varmış ve çeşitliliğe özen gösteriyorlarmış. Masada “gökkuşağı” olması gerekiyormuş; yani yeşil, turuncu, mor, kırmızı, her renkten sebze 🥕 Haftada 2-3 gün de balık tüketiyorlarmış.
 2. %80 doyduğunu hissettiğinde yemeği bırakman gerekiyor. Tıka basa doyup bir de üstüne tatlı faslı onlarda yok. Zaten Japonya’da porsiyonlar ufak ve her şey aynı anda masaya geliyormuş. Böylelikle fazla yemenin önüne geçiliyor.
 3. Alkol ya hiç almıyorlar ya da çok az alıyorlar. Kitabın bir bölümündeki bilgiye göre haftada bir fazla alkol tüketmek yerine her gün az miktarda tüketmenin sanıldığının aksine sağlığa faydaları varmış 🍷
 4. Japon kültüründe emeklilik kelimesi yokmuş. Her birey, sağlığı el verdikçe aktif yaşamına devam ediyor, bir köşeye çekilmiyormuş. 70 yaşından sonra yeni hobilere başlayanlar, sergi açanlar bile varmış.
 5. Toplum, topluluk kavramları Okinawa adasında çok önemliymiş. Ada sakinleri toplum bilinciyle yaşıyor, birbirlerine yardım ediyor, sosyalleşiyorlarmış.
 6. Stresin azı vücudumuzu uyarmak için faydalı ancak uzun bir yaşam için stresi minimumda tutmak gerekiyor (en zor kısım 🙄).
 7. Şükretmeyi bilmek. Yaptıkları röportajlarda herkes şükretmeyi vurguluyor.
 8. İkigaimizi keşfetmek.
Yapmaktan hoşlandığın, tutku duyduğun şeyler neler? Nelere yeteneğin var? Nelerden para kazanabilirsin? Dünyanın neye ihtiyacı var?


Bunlar ikigainizi bulmak için kendinize sormanız gereken sorulardan birkaçı. Üstteki Venn şemasında da net bir şekilde görüldüğü üzere İkigai bu dört cevabın kesişiminde yer alıyor. Bu cevaplardan biri dışarıda kalırsa maddi kaygı, boşluk hissi, tatminsizlik ortaya çıkıyor.

Kişisel gelişime yönelik bir eğitimde eğitmenimiz, doğarken hepimizin dünyaya bir yetenekle, bir hediyeyle gönderildiğini ancak sadece bazılarının içinde olan bu yeteneği ortaya çıkarabildiğini söylemişti. O zaman da bu sözü çok sevmiştim. Henüz kendi ikigaimi keşfedemedim ama şu an yaptığım iş olmadığına eminim ve keşfetmek için sabırsızlanıyorum. fullinblog da bu yolda attığım adımlardan biri olarak ortaya çıktı :)

Umarım sizi her gün yataktan coşkuyla kaldıracak sebebinizi bulursunuz ve bulursanız benimle paylaşmanızı çok isterim! İlham verici hikayelere her zaman ihtiyacımız var:)

Sevgiler!

Fulya.

1 yorum:

 1. İkigai kitabının etkisinden hala çıkamadım.

  Akademik yönü yüksek kitaplar, Netflix belgeselleri ve çizgi romanlar hakkında denemeler yazıyorum. Keşfetmeniz için bekliyorum.

  https://forestofnoreturn.blogspot.com

  YanıtlaSil

Instagram

Blogdaki tüm yazılar Fulya Yıldız tarafından yazılmış olup atıf yapılmadan paylaşılamaz.