Kitap: Sil Baştan


"Sen ve ben, Arujna, pek çok hayat yaşadık.
Ben hepsini hatırlıyorum. Sen hatırlamıyorsun."

Herkese merhaba!

Kitap okumak benim hayatımın vazgeçilmezleri arasında. İş temposundan bazı günler okumayı aksatsam da kitap okumayı çok seviyorum ve elimden geldiğince çok okumaya çalışıyorum. Okuduğum kitaplarda sevdiğim yerlerin altını çizmeyi, daha sonra dönüp tekrar tekrar okumaya bayılıyorum.

Şu an Albert Camus'nun Yabancı isimli kitabını okuyorum. Bir sonraki kitap postum bu kitapla ilgili olabilir. Ama şimdi sizlere en son okuyup bitirdiğim Ken Grimwood'un Sil Baştan -orijinal adıyla Replay- isimli romanından bahsedeceğim. Tabii ki de klasikleşmiş kahve eşliğinde 😊

Bu arada kitap alırken bulabilirsem ikinci elini almayı tercih ediyorum. Eskimiş, bazen benim yaptığım gibi altları çizilmiş satırları okumayı daha çok seviyorum. Bu kitabı hemen almaya karar verdiğim için Yabancı ile birlikte kitapyurdu.com'dan sipariş ettim. Bu siteden yaptığım ilk alışverişti ama memnun kaldım. İki kitabı da indirimli aldım ve kargom 2-3 gün içinde elime ulaştı. İkinci elini bulamadığım kitaplarda yine indirime denk gelirsem bu siteyi kullanabilirim. 

Sil Baştan'ı daha önce birçok kez kitapçılarda görmüştüm ama nedense alelade bir kitap olarak düşünüp hiç bakmamıştım bile. Bu kitap bir tavsiye üzerine okunacaklar listeme girdi ve internetteki yorumları okuduktan sonra hemen siparişini verdim. Kitabı okumaya başlamamla bunca zaman boşuna ertelediğimi fark ettim.

 43 yaşında öldüğünüzü ve öldükten hemen sonra 18 yaşında üniversite zamanınıza uyandığınızı düşünün. Her şeye sıfırdan başlamak, yaptığınız hataları yapmamak, zamanında yapmadığınız için pişman olduğunuz şeyleri yapabilmeniz için önünüzde bir şans daha olması müthiş değil mi? Olmak istediğiniz kişi olabilmeniz için bir fırsat. İşin güzel tarafı da şu: Öldüğünüz yaşa kadar olan tüm geleceği biliyorsunuz! Loto sonuçları, at yarışları, maç sonuçları, borsa; yani kolaylıkla zengin olabilmeniz için gereken her şey.

Kahramanımız Jeff Winston da önce şaşkınlık ve korkuyla, daha sonra bu düşüncelerle her şeye sıfırdan başlıyor. Kısa sürede dikkat çekmeyecek şekilde zengin olup kendine bambaşka bir yol çiziyor. Hayatın her anlamda tadını çıkarıyor, daha sonra evleniyor, bir çocuğu dahi oluyor. Ama kitabımız asıl burada başlıyor. Jeff 43 yaşına geldiğinde aynı gün tekrar ölüyor ve tekrar 18 yaşında üniversite zamanında uyanıyor.

-- Bundan sonrası spoiler olabilir isteyenler bundan sonrasını kitabı bitirdikten sonra okuyabilirler. Çok ayrıntıya girmemeye çalıştım ama 😊--

Bu noktadan sonra kitap bizi başlangıçtan bambaşka düşüncelere sürüklüyor. Bunun bir lütuf olduğunu düşünürken neredeyse bir lanet olduğunu düşündürmeye başlıyor. Zenginlik, hayatına istediğin gibi yön verebilme özgürlüğü, yeni fırsatlar, yeni başlangıçlar, yeni seçimler; bunun yanında kaybedilen aşklar, çocuklar, emekle kurduğunuz ve mutlu olduğunuz koca bir hayatın yok olup her şeye tekrar sıfırdan başlamanız. Başta müthiş bir fırsat olduğunu düşündüğümüz yeniden 18 yaşında olma fikri, yaşanılan hayatlar boyunca yerini yalnızlık, tekrar kazanıp tekrar kaybediş, çaresizlik duygularına bırakıyor. Şanslı olduğunu düşündüğümüz adama üzülmeye başlıyoruz.

"Çünkü onları her zamankinden çok seviyorum ve bu defa onları kaybedeceğimi biliyorum."

Kitap son bölüme kadar benim için o kadar artan bir ivmeyle geldi ki kitap bittiğinde sonunu beğenip beğenmedim konusunda tereddüt ettim. Çünkü kitap boyunca Jeff ile birlikte biz de bütün bunların neden onun başına geldiğini merak ediyoruz ve bir cevap arıyoruz. Kitap da sonunda bu cevabı alacağımı düşündürmüştü ama finalde yorum biraz bize bırakılmış. Aslında kitabın bir yerinde Jeff'in bir teorisi beni çok düşündürmüştü, sanırım bana en yakın gelen cevap oydu. Bir de kitaptaki bir diyalog sanki kitabın anlatmak istediği şey buymuş dedirtiyor:

"'Biliyorum,' dedi. 'Sadece...Sonsuz seçeneklerimiz olmasına çok alıştım, zaman... hatalarımızın bizi bağlamamasına, her zaman geri dönüp bir şeyleri değiştirebileceğimizi, daha iyisini yapabileceğimizi bilmeye. Ama yapamadık değil mi? Sadece bir şeyleri değiştirdik o kadar.'"
--spoiler bittiiii--

Burada yazar Ken Grimwood'u araştırırken öğrendiğim ilginç bir bilgiyi de paylaşmak istiyorum. Ken Grimwood da romanımızın kahramanı Jeff gibi Radyo Gazeteciliği ile ilgileniyor ve onun gibi kalp krizinden hayatını kaybediyor. Tek fark 43 yaşında değil 59 yaşında. Bu da ilginç bir ayrıntı olarak aklımızda kalsın.

Sonuç olarak okumayanlar için kesinlikle tavsiye edeceğim bir kitap. Okurken beni çok düşündürdü ve etkiledi. Benim kadar etkilenir misiniz bilmiyorum ama en azından sürükleyiciliği ile kısa zamanda bitireceğinizi ve seveceğinizi umuyorum. Eğer okursanız bana yorumunuzu iletirseniz çok sevinirim. Ben Yabancı'yı bitirdikten sonra Ken Grimwood'un diğer kitapları olan Zaman Çarkı ve Kayboluş'u okumayı planlıyorum. Umarım onları da beğenirim ve size güzel kitaplar tavsiye ederim. Okumak güzel şey 😊

Sonraki yazımda görüşmek üzere hepinize sevgiler! 🙋

2 yorum:

  1. Yabancı benim elimde mevcut ama bir türlü sıra ona gelmedi Yabancı hakkında yazacağın yorumu heyecanla bekliyirum. Tabiki Sil Baştan okuyacaklarım arasında yerini aldı yazdıkların bana belki sende birşeyler yapabilirsin diyor bunun içinde tesekkur ediyorum sıkı takip çinden selamlar bol bol yaz beklemedeyiz ��

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Sil Baştan'ı sıkılmadan okuyacağını düşünüyorum ben okurken çok keyif aldım. Yabancı'nın başlarındayım daha ama ince bir kitap kısa sürede bitirip yorumlarımı yazmayı planlıyorum. Bu güzel yorumun için çook teşekkür ederim, yorumların beni hep motive ediyor! ☺ Ayrıca içindeki sese güven, kesinlikle güzel şeyler yapacaksın eminim ve ben de takipte olacağım! 💖☺

      Sil